Úvodem:
Za otce myšlenky zřídit na Jeleních Vrších muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu můžeme bez rozpaků označit generála v záloze, pana inženýra Čestmíra Hrbka. Ten na Jeleních Vrších koupil před lety staré stavení. Poté, co byl kanál v oblasti Jeleních zrekonstruován a turista se za technickou památkou začal vydávat častěji a ve větším počtu, množil se taktéž dotaz, kdeže vlastně ten plavební kanál je. A jelikož stavení pana Hrbka stojí v těsné blízkosti kanálu, často byl položen tento dotaz přímo jemu.
Někdy v těch dobách se zrodil nápad, situovat do stodoly expozici o plavebním kanále. Generál si pozval k ruce výtvarnici Mgr. Vlaďku Kunešovou, ředitele a hlavně znalce plavebního kanálu Ing. Hynka Hladíka, fotografa Mgr. Zdeňka Přibyla a tehdejšího starostu Nové Pece, pana Pavla Štětinu. Obec se nakonec stala hlavním zřizovatelem a pan generál následným provozovatelem.
Expozice:
Hlavním exponátem se stala plastická mapa, která zachycuje krajinu kolem plavebního kanálu od řeky Vltavy na severu až po řeku Große Mühl na jihu. Dále od osady Svatý Tomáš na východě až po Studenou Vltavu na západě. U stolu, na kterém je mapa umístněna mají návštěvníci možnost si pomocí tlačítek rozsvítit vybrané lokality v čele s plavebním kanálem.
Na stěnách kolem stolu s mapou si pak mohou lidé prohlídnout 15 tabulí, které informují o šumavských pralesech, o Josefu Rosenaurovi, o výstavbě kanálu a historii plavení dřeva na něm a mnoho a mnoho dalšího.