Výlety

Výlet 16 - Po přírodním parku Vyšebrodsko

Monti | 12. 09. 2012 | Přečteno 4221x |

Základní informace

Pěšky Autobusem Vlakem
Po modré Po zelené Po červené Po žluté
Česká Republika

Úvodem
Na pravém břehu Vltavy a i krátké části přehrady Lipno se rozprostírá Přírodní park Vyšebrodsko. A jelikož máme parky i přírodu všichni rádi, uděláme si malou exkurzi do tohoto kraje, plného přírodních i historických lákadel. Park Vyšebrodsko se dá projít různými směry, my jsme zvolili start i cíl na hrázi Lipna. V průběhu článku si pak popíšeme další varianty trasy.

Z parkoviště na hrázi - 730 m.n.m. - 48°37'51.91"S 14°14'15.00"V
Nejpraktičtější start našeho dnešního výletu je na parkovišti u hráze přehrady Lipno. Překročíme silnici vedoucí do Vyššího Brodu / Přední Výtoně a napojíme se na modrou turistickou značku. Hned na začátku našeho putování nás čeká nejstrmější stoupání. Jen po několika stovkách metrů nás však čeká odpočinková odbočka. U rozcestníku si přečteme informační tabuli LČR, která nás seznámí s Godošovo poustevnou a Čertovým kopytem. My se nyní vydáme jihovýchodním směrem k poustevně.

Godošova poustevna - 777 m.n.m. - 48°37'36.93"S 14°14'23.95"V
Máme za sebou zhruba 550 metrů, dalších 350 nás zavede k prvnímu překrásnému zastavení u poustevny poustevníka Godoše. Zde žil a zemřel v první polovině 18. století Godoš. Cesta od informační tabule k poustevně vede ušlapanou pěšinou v mírném stoupání. Jediný obtížnější terén na nás čeká u samotné poustevny, ale jde pouze o pár desítek metrů klesání mezi kameny a kořeny.

Stejnou cestou se navrátíme k informačnímu panelu a pokračujeme dále ve stoupání po modré. K Čertovu kopytu nám chybí ještě 600 metrů.

Čertovo kopyto - 853 m.n.m. - 48°37'39.39"S 14°13'56.28"V
Čertovo kopyto je naprosto úžasný skalní útvar, u kterého se trávit mnoho času. Kouzlo mají hlavně návštěvy v brzkém jaru a při přívětivých podzimních dnech, kdy zde není mnoho turistů. Z nedaleké skalky jsou na kopyto nádherné výhledy. Dumal zde i vážený pan Schusser a popisované kouzlo vážně funguje!

Ještě než se vydáme dále na Medvědí horu, pokocháme se rychle mizejícími výhledy na obec Lipno nad Vltavou. Jen několik málo desítek metrů západně od kopyta se stále nabízí krásná vyhlídka, která vznikla těžbou dřeva v minulých letech. Ovšem nový, převážně borový porost se rychle zvedá a tak již za pár let nám na tyto výhledy zbyde již jen krásná vzpomínka.

Cesta pokračuje stále po modré turistické značce. Těsně nad kopytem nás čeká obtížnější úsek na úzké pěšině plné kamenů, děr a kořenů. Tento stav však trvá jen zhruba stovku metrů. Poté vykročíme na rovinatější úsek, na chviličku se napojíme na asfaltovou cestu, kterou však záhy opouštíme a vracíme se na lesní stoupání. Urazili jsme necelé tři kilometry, stojíme nad další zpevněnou cestou pod Medvědí horou. Ještě než na ní vstoupíme, můžeme se vydat na okruh okolo Medvědí stěny. Medvědí stěna je soubor několika skalních útvarů - na vrcholky některých z nich je možné se dostat. Spodní úsek okruhu je však velmi náročný díky popadaným stromům a vysokému borůvčí, které skrývá mnoho děr a kamenů.

Medvědí hora - 934 m.n.m. - 48°37'9.39"S 14°13'32.16"V
Přírodní památka Medvědí hora je chráněné území, jehož turistickou dominantou je samotný vrchol, ze kterého je možé pozorovat hraniční pásmo mezi Kapličkami a Vyšším Brodem. Z jednoho místa jsou vidět i Loučovice.

Po návratu z vrcholku Medvědí hory pokračujeme po modré. Cesta v tomto 2,5 km dlouhém úseku od hory na Kapličky vede po lesní cestě a téměř výhradně jen v nepatrném stoupání.

Kapličky U překopané hráze - 897 m.n.m. - 48°36'15.21"S 14°12'48.39"V
Stojíme na hrázi rybníčka, tedy na místě, kterému se říká "U překopané hráze". Rybník spadá do přírodní rezervace Rašeliniště Kapličky. Tato památka leží na místě bývalé osady Kapličky, která na konci 50. let minulého století padla za oběť budování hraničního pásma a Železné opony. Ostatně dodnes je z obou osudových etap tohoto místa možné pozorovat jak zbytky osady, tak i přítomnosti vojsk PS. Z bývalé osady se dochovalo několik částí hřbitova, patrné ruiny po budovách a ovocné stromy. Po vojácích zde zase zbyla strážní věž, ze které se sledovala nedaleká hranice.

Turistické rozcestí na nekvalitní asfaltové cestě je místem, kde opustíme modrou turistickou značku a napojíme se na tu červenou. Ta nás po zhruba 1200 metrech dovede na Krásná Pole. Odtud se vydáme, stále sledujíc červenou, na Uhlířský vrch. Projdeme kolem vysílače a vstoupíme do lesa. Zhruba 500 metrů od vysílače se po naší levé ruce rozkládá přírodní památka, nesoucí stený název, jako 925 metrů vysoký vrcholek.

Cikánský hrob - 875 m.n.m. - 48°36'20.29"S 14°15'04.82"V
A dalších 500 metrů nás dovede na odbočku k Cikánskému hrobu. Odbočka k hrobu je dlouhá 300 metrů a vede od lesní cesty, kterou prochází červená, pouze v mírném klesání.

Po návratu na turistické značení nás čeká příjemné dvoukilometrové putování po hřebenu směrem k vrcholu Vyklestilky. Ještě než se k ní dostaneme, můžeme se pokochat výhledy nedaleko vrcholu Brod (893 m.n.m.), které se otevřely po těžbě. Vidět je možno horu Luč na druhém břehu Vltavy, ale i obec Lipno nad Vltavou. Tyto výhledy budou samozřejmě omezené s ohledem na růst nového porostu.

Vyklestilka - 887 m.n.m. - 48°36'42.77"S 14°16'29.38"V
Ceká naše dosavadní trasa je do těchto chvil dlouhá téměř 15 kilometrů. Stojíme před vrcholovým skalním útvarem, kterému se říká Vyklestilka. Na vrcholové partie skal nás dovede cesta, která je místy doplněna o železná madla a oka, která nám napomohou k výstupu na samotný vrchol.

Od Vyklestilky již sledujeme společně s červenou i žlutou značku. Ta nás dovede na další zajímavé zastavení našeho pochodu.

Kaplička pod Vyklestilkou - 831 m.n.m. - 48°36'50.93"S 14°16'08.17"V
Od Vyklestilky pokračujeme po žluté značce. Před sestupem k Loučovicím na nás čeká ještě jedno milé překvapení - malá zděná kaplička, u které si můžeme vychutnat právě nabyté zážitky.

Alternativy zakončení výletu
Od kapličky sestoupáme až na poslední zastavení Opatské stezky II. Zde se můžeme rozhodnout pro různé varianty zakončení výletu:

  • Pokračovat do Loučovic a odtud pěšky po levém břehu Vltavy zpět na hráz (viz mapka u článku)
  • Z Loučovic využít autobusového či vlakového spoje ve směru na Lipno či Vyšší Brod
  • Vydat se po zmiňované naučné stezce do Vyššího Brodu
  • Již od kapličky pokračovat po červené na Čertovu stěnu

Závěrem
Na tento celodenní výlet budeme všichni dlouho vzpomínat a nezmění na tom nic ani ten fakt, že patří k těm náročnějším. Je vhodný pro zdatnější dětim, s kočárkem ani na kole se absolvovat vzhledem k povaze celé trasy nedá.


Za každého počasí

K poustevně

Vstup

Kopyto

Na Medvědí

Jako na dlani

Památníky

Milé setkání

Přední strana

Na Uhlířském

Adrenalin

Zrekonstruovaná

Ruiny




Výškový profil



Zobrazit místo Přírodní park Vyšebrodsko a okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Rašeliniště Kapličky
Zastávka č.4  Poustevna
Červená trasa  Trasa po př. parku Vyšebrodsko
Zastávka č.6  Parkoviště na hrázi
Zastávka č.8  Odbočka na Uhlířský vrch
Zastávka č.10  Cikánský hrob

Zastávka č.1  Medvědí hora
Zastávka č.3  Čertovo kopyto
Modrá trasa  Trasa výletu na Medvědí horu
Zastávka č.5  Krásná Pole
Zastávka č.7  Překopaná hráz
Zastávka č.9  Vyklestilka
Zastávka č.11  Kaplička pod Vyklestilkou



Top Články Informační e-mail Vytisknout článek



K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!