Region a Ostatní

Volary opět soutěží v kosení trávy

Čtenář | 05. 07. 2010 | Přečteno 2577x |

Druhý červencový víkend bude v šumavských Volarech opět patřit mistrům v kosení trávy. Občanské sdružení U Nás ve spolupráci se sdružením Ekocentrum a za podpory měst Volary a bavorského Perlesreutu pořádá 10.6. 2010 od 09.00 hodin na Maxových loukách druhý ročník závodu v tradičním kosení trávy "Volarský sekáč". Soutěž je spolufinancována Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Stylově Do práce

Soutěžit se bude opět ve dvou kategoriích – muži budou kosit čtverec o rozměrech 10x10 metrů, ženy se poperou s polem poloviční velikosti.

Nebude samozřejmě chybět závěrečný exhibiční zápas mezi strojem a lidskou rukou. Soutěžící budou mít možnost vyzvat na souboj našeho “Křovinátora” a zkusit si, zda dokážou tohoto “brutálního křováka”, který jedním tahem svého motorového pomocníka dokáže posíct pruh o šířce tří metrů, přemoci pouhou silou svých svalů a dobrou myslí.

Přestávku mezi soutěžemi zpestří koncert skupiny Pracovní sobota, která se rozhodla do svého undergroundového repertoáru zařadit i písně ve stylu "kántry" a přispět tak ke zdárnému průběhu akce. Tradiční sekáčský bál letos bohužel nebude a to z důvodu rekonstrukce volarského společenského sálu.

Během celého dne budete mít možnost také nakouknout, či si přímo zakoupit zboží ve stáncích drobných šumavských řemeslníků.

Druhá část letošní ročníku volarských sekáčských slavností přináší novinku v podobě „Víceboje šumavských řemesel“. Ten bude spočívat například v řezání dříví, bude se také házet kamenem na cíl, nosit pytel obilí, no prostě soutěžit se bude v dovednostech, bez kterých se každý dobrý Šumavák neobejde. Celý závod bude muset navíc soutěžící absolvovat v tradiční šumavské obuvi dřeváku či v jeho odlehčené verzi - nejšláku.

V zápalu Zapálení

Celá pravidla víceboje
Závodník si stoupne na start, před sebou má položený párek nejšláků a pytel s 25 kg obilí.. Na povel „Start“ si obuje nejšláky a hodí si pytel na ramena a běží s ním na vzdálenost sedmnácti sáhů. Pokud mu nejšlák spadne, musí se pro něj vrátit, obout a běžet v něm dál. Po uběhnutí shodí pytel z ramen a na koze čeká položené dřevěné poleno, z kterého uřízne ruční pilou tenký špalík. Po přeříznutí na něj čeká kolečko a hromada kamenů. Kameny nahází do kolečka (všechny) a s kolečkem ujede vzdálenost sedmnácti sáhů ke startu. Pokud po cestě vytrousí kamen, musí se pro něj vrátit a dát ho do kolečka.

Závěrečnou disciplínou je hod kamenem na cíl. Hází se na vzdálenost tři a půl sáhu. Kamenů bude celkem šest, terčem budou tři plechovky od barvy na trámku. Zasažený cíl je jen tehdy, pokud kamen srazí plechovku na zem. Pokud někdo vyčerpá všechny hody a jedna nebo více plechovek stojí na trámku, podle počtu nezasažených plechovek uběhne počet trestných kol. Po proběhnutí cílem se změří výsledný čas. Vyhrává borec s nejkratším časem. Celý závod, včetně hodu kamenem musí být absolvován s nejšláky na nohou.

(Pro neznalé, jeden staročeský sáh je 1,793 metrů, nejšláky, nebo také mejšláky, jsou takové ty pantofle, kdy spodek je ze dřeva a horní páska z kůže – prostě vzdušná verze dřeváků...)

Umíte kosit? Chcete změřit své síly s ostatními borci? Chcete se zúčastnit šumavského víceboje? Přihlášky zájemců do soutěže na tel: 723143299 nebo napište na mail: info(z)knihystehlik.eu. Veškeré informace najdete na www.volary.eu. Srdečně zveme všechny příznivce ručního kosení a dobré zábavy



Autor: Petr Čmerda
Top Články Informační e-mail Vytisknout článek



K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!