Naučné stezky

Zážitková stezka Stožecká skála

Monti | 02. 05. 2007 | Přečteno 3532x |

Vyrážíme
Okolí Stožecké skály přinese celkem tři samostatné tipy na výlet - Stožecká kaple (čtěte zde), Zážitková trasa (právě čtete) a I. zóna NPŠ (čtěte zde). Jde o totožnou lokalitu, tudíž je logické, že k ní vedou i ty samé cesty. Podrobněji jsme si přístup popsali v případě Stožecké kaple, takže jen ve stručnosti. Nejsnadněji se dostanete na zážitkovou stezku od Stožce či Černého Kříže. Obě tyto varianty nabízejí zhruba stejnou vzdálenost - 4,5 km.

Pod stožeckou kaplí
Stezka startuje na místě zvaném "Pod Stožeckou kaplí", které se nachází v 850 m.n.m. Zde je turistické odpočívadlo a první informační tabule s návštěvním řádem a popisem zdejší lokality. Začneme stoupat a hned si všímáme přírodního terénu oproti asfaltovým přístupovým cestám, po zhruba dvěstě metrech se cesta mírně stáčí vlevo a poté již vidíme další zastaveníčko na naší ministezce.

Letokruhy - paměť stromů
A zde si díky názornému příkladu uvědomíme, jak krátký časový úsek je jeden lidský život. Na místě druhého zastavení si totiž prohlížíme pařez stromu, který byl vyvrácen v roce 1988. Z jeho letokruhů vyčetl odborník mnoho zajímavých informací. Nejdříve nás tabule upozorní na počáteční fázi růstu stromu, který započal svůj život někdy kolem roku 1800. Poté se můžeme dočíst celou éru jeho věku až po hrdý skon statného starce. Tabule ještě poukazuje na zajímavou skutečnost - co všechno se událo za život tohoto velikána. Tak jen rychle pár příkladů. Napoleonské války (1805 - 1813), Vyhlášení RU (1867), obě světové války apod. Ještě přidám pár událostí ze zdejšího kraje - smrt Josefa Rosenauera (1804), narození Adalberta Stiftera (1805), železnice na Novém údolí (1910), a mnoho dalšího. Tak co? Připadá Vám život člověka najednou jako běh na krátkou trať? Pokud ano, tak vězte, že v tom nejste sami :o).

Pokračujeme ve stoupání a po dalších zhruba 400 metrech se ocitáme u plotu, který ohraničuje I. zónu NPŠ, projdeme vchodem a po pár desítkách metrů se ocitáme u další informační tabule.

Porost pod Stožeckou skálou
Ta nám popisuje vývoj přirozeného prostředí lesa, ve kterém jsme se právě ocitli. Dozvídáme se, že kus lesa o výměře 6,2 ha je významným vývojovým článkem mezi pralesem a lesem hospodářským. Další zajímavá informace poukazuje na fakt, že zdejší porost je v současné době ve fázi rozpadu s pomalu nastávající fází obnovy.

Stožecká kaple
Od tabule vyrazíme opět směrem vzhůru a po sto metrech nás čeká pohled na malebnou kapli. Stožecká kaple je popsána na našem webu coby tajemné místo (čtěte zde), takže informace jen ve stručnosti. Vystavěna Jakubem Klauserem v roce 1791. Ten tím chtěl poděkovat za zázračné uzdravení zraku pramenem, který se nachází v těsné blízkosti kaple. Na začátku 19. století je kaple přestavěna, nejslavnější pouť se konná roku 1920 (5000 účastníků). Po válce chátrá a je devastována. Obnova začíná hned po pádu totalitního režimu na konci 80. let století minulého.

Stožecká skála
Vydáváme se po stezce vlevo od kaple, která se nachází v nadmořské výšsce 948 m. Následující úsek je důvodem, proč stezka dostala tři hvězdičky náročnosti. Ne že by bylo stoupání extrémně dlouhé a náročné, nicméně pokud se vydáte na cestu s dětmi či máte strach z výšek, je nutné vědět, že cesta na vrchol Stožecké skály je lemována padlým stromovím a mnohdy kluzkým kamenem.

Ovšem výstup na vrchol stojí za všechnu tu námahu! Nádherný pohled na krajinu v okolí Stožce je přesně tím okamžikem, proč se řada z nás znovu a znovu vydává do kraje zvaného Šumava! Nádherného relaxu si můžete vychutnat pod vztyčeným křížem na samém vrcholu skály a hltat neustávající příval pozitivní zážitků a pocitů...


Začátek stezky

Pralesní prostředí

Paměť stromů

Mantinely stezky

Porost pod skálou

Ke kapli

Stožecká kaple



Kříž na vrcholu

Stožec

Na vrcholu






Zastávka č.2  Stožecká kaple, skála
Zastávka č.4  Pomník a nádrž J. Rosenauera
Zastávka č.6  Geopark Stožec

Zastávka č.1  Ekopark Stožec
Zastávka č.3  Pošumavská jižní dráha
Zastávka č.5  Muzeum Nové Údolí
Modrá trasa  Zážitková stezka Stož. skála



Top Články Informační e-mail Vytisknout článek



K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!