O nadcházejícím víkendu se již po třinácté oživí tradice u jednoho z nejatraktivnějších turistických cílů jižní Šumavy. V sobotu 21. května odstartuje další plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanále. Na návštěvníky čeká již tradičně bohatý program zahajovacího dne, ale nejen při zahájení sezóny bude u kanálu veselo. Všechny letošní akce vypisujeme níže.
Nové Údolí je jedním z nejkouzelnějších míst v jižní části Šumavy. Samotná osada byla zbořena při budování hraničního pásma v 50. letech minulého století. Přerušno bylo i vlakové spojení na trati Volary - Pasov. Železniční doprava do samotného Nového Údolí, coby konečné stanice, byla přerušena nedlouho poté. Vrátila se až 30. června 1990. V druhé polovině 90. let se do alespoň symbolické obnovy přeshraniční železnice pustil Projekt Nové Údolí a právě v jeho režii se chystají skromné oslavy stoletého výročí od počátku vlakového spojení zmiňovaných měst Volar a Pasova.
Šumavská bílá magistrála otevřena!
O uplynulém víkendu zaplesalo nejedno srdce náruživého běžkaře. Byla totiž otevřena upravená magistrála, která vede od Železné Rudy po Zvonkovou. Milovníci bílé stopy si tak užíjí více než 130 kilometrů upravených tratí, které jim umožní uzřít krásy Šumavy i v zimním období. Na projektu se podílela Regionální rozvojová agentura Šumava společně se Správou NP Šumava, krajskými úřady a obcemi. Oficiální tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.
Geocaching na uzemí NP Šumava
Geocaching je známá hra, při které potřebujete znát souřadnice, mít GPS přístroj a také chuť se pohybovat v přírodě, terénu či po městech a obcích. Cílem této populární hry je nalézt na utajeném místě schránku a v ní malé překvapení.
V několika příštích dnech se podobná akce spustí pod záštitou Národního Parku Šumava. Hledání bude okořeněno navíc novou formou v podobě kvízu.Když na něj správně odpovíte, budete navedeni za další krabičkou. Téma bude také příznačné - lýkožrout smrkový. Prvních sto nejrychlejších řešitelů šumavského Geocachingu se může navíc dočkat i odměny. Vše podstatné naleznete zde.
Uklízíme Šumavu
Léto roku 2009 nenávratně mizí v mlhavých a chladných ránech, stejně jako turisté mizí z lesů na svá pracoviště a školáci do svých lavic. A Šumava se připravuje na klidné časy. Než se však tak stane, je zapotřebí jí zbavit věcí, které mají s přírodou pramálo společného. Již posedmé organizuje Správa NP a CHKO Šumava takzvané podzimní gruntování, kdy se dobrovolnící účastní organizovaného úklidu na různých lokalitách parku. Letos je gruntování navíc součástí významného dne "Ukliďme svět!", který připadá na třetí zářijový víkend.
Zájemci se mohou hlásit na IS Kvilda, Stožec a Kašperské Hory v sobotu 12. 09. od 9:00 hodin po celé dopoledne. Na střediscích dostanou mapky a igelitové pytle, sebou je doporučeno vzít si rukavice, kvalitní oblečení a obuv a zapomenout se nesmí ani na svačinku. Trasy úklidu nejsou pevně určeny. Každý si může zvolit individuální program a místo, kde úklid porovede. Kontakty na střediska získáte zde.
Před několika dny se znovurozhořel spor o Šumavu, respektive o to, jak zacházet s přelétavým broukem, který si po plachtění udělá rejdiště pod kůrou vzrostlých smrků. Ano, kůrovec je populární téma, idkyž možná jeho popularita nyní trochu zchladne, když nám Ústavní soud pozastavil souboj o korýtka. Nicméně to, že na několika bezzásahových zónách probíhá kůrovcová kalamita je fakt. Každopádně to dle slov ředitele parku, není nic překvapivého ani neočekávaného. S rozletem brouka se po orkánu Kyrill počítalo a ještě minimálně rok počítat bude. Kulminace rojení se odhadovala na tři roky po divokém větru.
I letos čeká na návštěvníky Šumavy příležitost projít se po parku s průvodcem. Správa NPŠ tak navazuje na úspěšný loňský rok, kdy byl tento projekt spuštěn. Návštěvník se tak může dostat na místa, kam se za normálních okolností legálně dostat nelze.
Rezervační systém pro vodáky
Mnozí z Vás jistě postřehli, že v letošním roce byl představen a schválen nový návštěvní řád NPŠ (nebo jeho části), kde se zásadně upravuje i splouvání Vltavy na území parku. Mezi největší úpravy patří navýšení minimální hladiny řeky pro splouvání na 50 cm a je omezen i počet plujících lodí od Soumarského mostu po Pěknou (u mostu) na 100 registrovaných plavidel denně. A právě rezervování plavby má řešit připravovaný registrační formulář, který bude spuštěn 29. 04. 2009 na www.npsumava.cz.
Tak turista, cyklista a vandrovník se dočkal. Správa NP Šumava zřídila šest záchytných bodů pro všechny poutníky Šumavou. Od Nového Údolí až téměř po Železnou Rudu při červené turistické značce se může přespávat v legálních tábořištích. Tyto vyhraněná místa jsou k použití vždy jen na jednu noc a slouží čistě k přespání. Nesmí se na nich rozdělávat oheň, zanášet je odpadky a narušovat poklidný život v parku. Veškeré další informace včetně mapky s tábořišti naleznete na tomto odkazu.
Tak je to tady! Léto začalo a s ním i plno letních aktivit a akcí. Jednou z nich je již tradiční putování po šumavských tratích v historickém vlaku. Letošní novinkou je i jízda do Českých Budějovic a Českého Krumlova. Kompletní jízdní řád naleznete uvnitř článku, registrovaný čtenář si může stáhnout oficiální leták z naší sekce "Ke stažení".
13. února uplynulo 160 let od narození významného spisovatele Karla Klostermanna. Tento rok je tedy jeho rokem a na jeho počest vyhlásilo informační středisko a středisko ekologické výchovy „Pod skálou“ Stožec výtvarnou soutěž pro základní a střední školy a další škoské zařízení. Podrobnosti naleznete uvnitř článku nebo na oficálních stránkách Šumavy.
Správa NP a CHKO Šumava vyhlásila před pár dny druhý ročník fotografické soutěže. Opět se soutěží o skvělé ceny, jen je nyní na focení podstatně kratší časové rozmezí - detaily najdete uvnitř článku, nebo na oficiálních stránkách Šumavy.