Kudy kam
Pokud cestujeme autem, dostaneme se k Dobré Vodě díky silnici 190 od Hartmanic či Železné Rudy. Modrá turistická značka nás přivede z Hartmanic (po napojení ze zelené i z Prášil), zelená pak např. z rozcestníku Stará Huť.
Poustevník Vintíř
Kdy se narodil Vintíř není zcela přesně známo. Nejčastěji je uváděno, že to bylo okolo roku 955 v Durynsku (dnes Freistaat Thüringen - svobodné Durynsko). Byl bratrancem římského císaře Jindřicha II a zřejmě se přátelil i s přemyslovskými bratry Oldřichem a Jaromírem. Ti byli z Čech vyhnáni v roce 1001 krutým Boleslavem Ryšavým. Údajně se Vintíř (německy Günther) stal kmotrem knížete Břetislava, Oldřichova syna.
Na počátku 11. století se Vintířův pohled na život radikálně změnil. V roce 1006 se zbavil svého veškerého majetku a stal se řádovým mnichem benediktinského kláštera v bavorském Niederaltaichu. Zde ho v životních postojích silně ovlivňoval opat Gothard. Vintíř se sice rozhodl pro životní změnu, ale hlavně z počátku svého řeholnického života měl problémy zbavit se radovánek, ovšem později odchází do samoty a žije v souladu s církevním řádem. Jeho další cesty vedly do Bavorska, působil na území dnešního Lahlingu, později zakotvil na německé straně Šumavy, kde si založil poustevnu. Sem ovšem přicházeli další bratři až se původní poustevna rozrostla v klášter Rinchnach. Nakonec překročil území dnešních hranic a usídlil se v okolí hradu Rabí. Odtud zamířil k Dobré Vodě, kde si pod vrcholem Březníku založil malou poustevnu (Březnice), kde také skonal (1045).
Kostel
Kostel vyrostl na místě staré kapličky v roce 1706 na příkaz barona Františka Karla Villaniho. Po nástupu rudého režimu čekal kostel tak typický osud sakrálních staveb v období komunistického temna. Obec Dobrá Voda spadala pod vojenský výcvikový prostor. Mnoho stavení bylo srovnáno se zemí. Naštěstí kostel a nedaleká fara přežila do konce zločinného režimu a tak se v polovině devadesátých let minulého století do kostela vracel pomalu život.
Skleněný oltář Z původního vybavení stavby se téměř nic nedochovalo, začalo se tedy přemýšlet nad obnovou. Vladěna Tesařová, sklářská výtvarnice ze Zbraslavi u Prahy přišla s nápadem skleněného oltáře a dalších prvků z tohoto materiálu. Ve svém domě na Dobré Vodě, kde nalezla svůj nový domov, zhotovila roce 2001 oltářní retabulum o rozměrech 4,5×3,2. Později byla v interéru kostela instalována skleněná křížová cesta a socha sv. Vintíře, jak jinak, než ze skla. Stěny svatyně zdobí i mnoho vyobrazení svatých.