Kudy kam
U hlavní křižovatky v obci, jen několik málo desítek metrů od prvního památníku se nachází druhé vzpomínkové místo v obci – pomníček Josefa Váchala. Ten se skládá ze tří částí. Dominantní je busta tohoto malíře a spisovatele (23. 9. 1884 – 10. 5. 1969). Další dva pamětní kameny s deskami jsou věnovány představení autora a ukázky z díla „Očarovaná Šumava“, ve které se autor zmiňuje.
Umění v krvi a nejslavnější díla
Josef Váchal měl umění předurčeno. Jeho otec Josef Šimon Aleš – Lyžec byl bratrancem Mikoláše Alše. Ten ho také v roce 1904 doporučuje do soukromé malířské a grafické školy Aloise Kalvody. V roce 1912 spoluzaložil umělecké sdružení Sursum, které působilo v letech 1910-12. Sursum byl kolektiv výtvarníku a literátu a sdružovalo druhou generaci českých symbolistů (Symbolismus byl založen v roce 1886 ve Francii, největší rozmach pak zaznamenal na přelomu 19. a 20. století. Cílem symbolismu bylo zobrazovat věci, které jdou jen těžko racionálně popsat).
Díla Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku jsou právem řazena mezi nejvýznamnější díla 20. století. Po nástupu komunismu se postupně stahuje z kulturního i společenského života. Zažije paradoxní ocenění „Zasloužilý umělec“, události roku 1968, aby nedlouho po temných událostech našich dějin zemřel 10. května 1969 ve Studečanech u Jičína. (zdroj Váchalova života v kostce: cs.wikipedia.org).
Milovník Šumavy
Josef Váchal byl velkým milovníkem Šumavy a obzvláště Prášilska. A právě díky tomu nechala obec v létě 2009 pomníček vybudovat. Až půjdete kolem, věnujte mistru nikolik minut Vašeho života.