Na kus řeči s Michalem Pavlíčkem mladším...

Autor: Monti <monti(at)lipno-online.cz>, Téma: Rozhovory, Vydáno dne: 05. 04. 2006

Před nějakým časem jsme informovali, že se Černá v Pošumaví promění letošní léto na chvilku v obec festivalovou. Účast na tomto podniku přislíbila i kapela Gang Ala Basta. Její zakladatel, Michal Pavlíček ml., poskytl našemu serveru rozhovor...


Michal Pavlíček - jméno, které vzbuzuje na hudebním poli respekt. Vašeho otce netřeba nijak zvlášťě představovat, řekněte mi ale, prosím, jestli bylo již od Vašeho útlého dětství jasné, že se "potatíte" a půjdete v jeho stopách?
Jasné to nebylo, nicméně samozřejmě když máte otce který dělá hudbu, tak Vás to určitě ovlivní.. Hodně často pokračují potomci v činnostech svých rodičů. Takže tam určitě nějaký vliv byl.

S tátou jste si zahrál dokonce v jedné formaci, která nesla název "One Season Band". Název naznačuje, že nešlo o dlouhodobější projekt. Nicméně pomáhá Vám otec při tvorbě? A plánujete další společné projekty?
Tvorba je úplně rozdělená s tím, že si někdy navzájem pustíme nějaké nové skladby. Nicméně OSB měla být formace na jeden rok, ale zůstali jsme přitom a vystupujeme především na festivalech.

V roce 1998 Jste založil skupinu Gang Ala Basta. O vzniku názvu kapely se traduje veselá historka o tom, jak tento název vznikl. Můžete do toho zasvětit i naše čtenáře?
Bylo klasický kapelní sezení v hospodě u piva a vymýšlení názvu. Tak nakonec, když už jsme nevěděli, tak jsem řekl Ganga a basta a bylo to spojený s posvátnou řekou v Indii. A Milan Broum tam dodal la a byl na světe název.

S Gangem jsou spjata samá zvučná jména - Pavlíček, Broum, v minulosti Stivín... Jak se stane, že se sejdou děti slavných muzikantů a prošlapávají dál cestu na české hudební scéně? Znali jste se již před vznikem kapely a jak vypadá její současné složení?
Co se týče toho, že jsme se potkali v kapele jako tedy potomci „slavných“, tak to byla víceméně úplná náhoda. Třeba s Milanem jsme o tom ze začátku ani nevěděli a je to také tím, že ta hudební scéna u nás je malá a všichni se navzájem znají. Skupinu jsme zakládali v triu já, Lukáš Máchal a Milan Broum a toto zdravé jádro přežilo všechny obměny v kapele. V této době je sestava, která už je ustálená, v tomto obsazení: Lukáš Máchal – klávesy, programming, Michal Pavlíček – bicí, Milan Broum – Kytara, Radka Lisá – zpěv , Jana Bidrmanová – basa.

Máte na kontě již dvě alba. Přiznám se, že jsem ani jedno z nich jako celek doposud neslyšel, nicméně z jedné ukázky Vaší tvorby mne oslovila chytlavá melodie, okořeněná příjemným ženským hlasem. Prozraďte našim čtenářům, do jakých proudů zasahuje Vaše hudba?
Na tuto otázku většinou nevíme jak odpovědět. Snažíme dělat pestrou hudbu a nebráníme míchání stylů. Jsou to takové fůze. Každopádně hrajeme živě s kombinací se samply.

Na webových stránkách kapely (www.gangalabasta.com) je možno spatřit, že od prvních krůčků do dnešních dnů máte našlapaný kalendář. Na které akce se nedá zapomenout? A přišel i nějaký okamžik, na který se nevzpomíná radostně?
Samozřejmě těch momentů bylo víc, jak na klubové scéně tak na festivalech. Nějaký vyloženě špatný zážitek si ani navybavuji.

Úplně prvním vystoupením Gangu bylo "předksokanství" anglickým Massive Attack v roce 1999. Jejich hudba pro Vás znamená co? A jaké máte hudební vzory? Hudba Vašeho otce provázela Vaše mládí tak jako to moje? Pražský Výběr byl modlou naší generace a projekty jako Stromboli už byla ta pověstná třešnička na dortu...
Když jsme vystupovali před Massive Atack, tak jsme byli na úplném začátku a díky tomu, že jsem hrál v jedné australské kapele, tak její manager nám zprostředkoval toto vystoupení, které patří mezi ty, kterých si nejvíce ceníme. Těch vzorů jenom hudebních je víc, jinak jsem na hudbě svého otce nevyrůstal, spíš jsem tím byl obklopenej, jsem už trochu jiná generace. Z jeho tvorby mě Stromboli bavili nejvíc.

Vy "obstaráváte" v kapele bicí, nicméně předpokládám, že si občas vezmete do ruky i nástroj, který je se jménem Pavlíček prostě spjatý. Nikdy jste to jako kytarista nechtěl zkusit?
Bicí jsou můj nástroj který upřednostňuji, ale nemohl bych skládat bez toho aniž bych neuměl hrát na nějaký melodický nástroj. Takže hraju i na kytaru, klávesy.

Česká hudební scéna... Váš pohled na ní, Vaše sny a cíle, kterých by jste chtěl v životě muzikanta dosáhnout. Prozradíte?
Chtěl bych asi být spokojený hlavně sám se sebou. Samozřejmě nechtěl bych se účastnit nějakých divokých estrád atd. Nejvíce mě v mé hudební tvorbě záleží na Gangalabasta a chceme to svým způsobem udržet v nějaké přátelské rovině, aby nám z toho nevznikla moc velká firma. Občas jezdíme hrát i za hranice, což je příjemný hlavně proto, že tam jedu sám za sebe a někdo tam nějakého Pavlíčka nezná.

Vaším největším koníčkem bude zajisté právě muzika, ale povězte, máte čas na nějaké jiné záliby? K čemu se uchylujete, když potřebujete v dnešním uspěchaném světě trochu relaxu?
Snažím se najít určitý balance mezi životem hudebníka a táty. Protože mám dvě děti, tak si ten čas snažím nějak plánovat. Máte pravdu, že dnešní doba je šílená co se týče toho tlaku a honičky, ale jinak to asi moc nejde.

Tento rozhovor vzniká pro i-net server. Co pro Vás informační technologie v čele s fenoménem dnešní doby - internetem - znamenají?
Je to samozřejmě věc revoluční a jsem rád, že se čím dál tím více rozšiřuje vnímání a užívání i u obyčejných lidí. Strašně nám to usnadňuje vůbec celkově bytí, takže je to velmi positivní. A samozřejmě boom ještě dorazí.

Na začátku srpna se představíte na letním festivalu v Černé v Pošumaví. Zavítáte občas do kraje lipenského coby klasický dovolenkář?
Jezdím rád na Šumavu, protože jsem tam vyrůstal. Takže kraj znám velmi dobře a mám to tam hrozně rád. Na festival se moc těšíme.

Já děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě. Mnoho sladkých zážitků z Vašeho muzikantského života. Budu se těšit na shledanou v létě.