Pomník Josefa Váchala
Kudy kam
U hlavní křižovatky v obci, jen několik málo desítek metrů od prvního památníku se nachází druhé vzpomínkové místo v obci – pomníček Josefa Váchala. Ten se skládá ze tří částí. Dominantní je busta tohoto malíře a spisovatele (23. 9. 1884 – 10. 5. 1969). Další dva pamětní kameny s deskami jsou věnovány představení autora a ukázky z díla „Očarovaná Šumava“, ve které se autor zmiňuje.
Umění v krvi a nejslavnější díla
Josef Váchal měl umění předurčeno. Jeho otec Josef Šimon Aleš – Lyžec byl bratrancem Mikoláše Alše. Ten ho také v roce 1904 doporučuje do soukromé malířské a grafické školy Aloise Kalvody. V roce 1912 spoluzaložil umělecké sdružení Sursum, které působilo v letech 1910-12. Sursum byl kolektiv výtvarníku a literátu a sdružovalo druhou generaci českých symbolistů (Symbolismus byl založen v roce 1886 ve Francii, největší rozmach pak zaznamenal na přelomu 19. a 20. století. Cílem symbolismu bylo zobrazovat věci, které jdou jen těžko racionálně popsat).
Díla Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku jsou právem řazena mezi nejvýznamnější díla 20. století. Po nástupu komunismu se postupně stahuje z kulturního i společenského života. Zažije paradoxní ocenění „Zasloužilý umělec“, události roku 1968, aby nedlouho po temných událostech našich dějin zemřel 10. května 1969 ve Studečanech u Jičína. (zdroj Váchalova života v kostce: cs.wikipedia.org).
Milovník Šumavy
Josef Váchal byl velkým milovníkem Šumavy a obzvláště Prášilska. A právě díky tomu nechala obec v létě 2009 pomníček vybudovat. Až půjdete kolem, věnujte mistru nikolik minut Vašeho života.
Zobrazit místo Prášilsko na větší mapě
Zlatý Stoleček
Vysoké Lávky
Hůrka
Slunečná
Stodůlky
Odbočka na Vintířovu skálu
Vintířova skála
Muzeum Dr. Adlera
Zámeček Karlov
Debrník (Plesná)
Sklářský vrch
Na jezero Laka
Horní Ždánidla
Jezero Laka
Formberg
Odbočka na Slunečnou
Rozcestník u Křemelné
Pustina
Vintířova kaplička
Kostel sv. Vintíře
Kaplička na Karlově
Rovina
Polom
Prášily - D. Voda - Prášily